Dev üretim tesisi inşa eden Altınay Savunma Teknolojileri A,Ş halka arz kararı aldı

Elektronik alt yapı, üretim ve kompozit konularında üst düzey yeteneklere sahip yeni üretim tesisi, Türkiye’deki nadir tesislerden biri olma özelliği taşıyor. Tesis, Türkiye’nin savunma sanayisindeki üretim kapasitesini önemli ölçüde arttırırken, şirketin uluslararası oyuncu olma hedefine yaklaşması açısından da dikkate değer bir katkı sağlayacak.

LAZER MAKİNE YATIRIMLARI

Savunma ve havacılık sanayisine yönelik olarak tasarlanan 12 bin 500 metrekare kapalı alana sahip yeni tesiste, yatay-dikey çok eksenli işleme merkezleri, sayısal denetimli yüzey ve hassas işleme tezgâhları, lazer makine yatırımları yer alıyor. Ayrıca elektronik kart üretiminde kullanılacak yüksek hızlı tam otomatik dizgi hattı, tesisin önemli yetenekleri arasında bulunuyor. Bu yatırımlarla birlikte, Türkiye’nin savunma sektöründeki üretim kabiliyetleri önemli ölçüde artacak, Altınay Savunma Teknolojileri ise dünya genelinde sayılı üretim merkezleri arasında yerini alma hedefine bir adım daha yaklaşacak.

Tesisin tamamlanmasına sayılı günler kaldı

“TÜRKİYE’NİN SAVUNMA KAPASİTESİNE DEĞER KATACAK”

Altınay Savunma Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay, yeni tesisin hayata geçirilmesiyle, Türkiye’nin savunma ve havacılık sektöründeki büyüme hedeflerine önemli bir katkı sağlamaktan büyük bir heyecan duyduğunu ifade ederek, bu yatırımın Türkiye’nin savunma ve havacılık sektörünün yerli ve milli üretiminin gelişmesinde önemli bir kilometre taşı olacağını vurguladı. Altınay, “Son yıllarda ivme kazanan büyüme yolculuğumuzda Letven Capital’in de bize yaptığı yatırım sonrasında, mühendislik tasarım yeteneklerimizin yanına ölçek ekonomisine uygun üretim yeteneğimizi de ekleyerek daha rekabetçi bir firma haline geldik. Ülkemizin yüksek teknolojiye dayalı üretim yeteneğini artıracak yeni tesisimiz, Türkiye’nin savunma kapasitesine değer katacak ve uluslararası alanda rekabet avantajı sağlayacak. Yılın ilk yarısı tamamlanmadan faaliyete geçmesini hedeflediğimiz ve yaklaşık 100 kişilik ilave istihdam sağlamasını planladığımız tesisimiz, bölge ekonomisine ve istihdama da büyük bir katkı sunacak. Savunma sanayi çözümlerini daha yüksek oranda yerlileştirmek ve millileştirmek adına bu önemli adımı atmaktan gurur duyuyoruz. Şirketimiz, büyüme stratejimizin bir parçası olarak ülkemiz için yapılan bu yatırımı milletimizle paylaşmak üzere halka arz kararı aldı. Bu süreç hem mevcut yatırımlarımızı güçlendirecek hem de gelecekteki projelerimize değer sağlayacak. Milletimizin, Altınay Savunma Teknolojileri’ni sahiplenerek, vatan savunmasına katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz. Yatırımcılarımızla birlikte ülkemizin savunma sanayisindeki başarı hikayesine daha fazla katkı ile ortak olmayı heyecanla bekliyoruz.” diye konuştu.

HALKA ARZA HAZIRLANIYOR

Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) yöneten, portföy yönetim şirketleri içerisinde fon büyüklüğünde ilk 10’da yer alan ve Altınay Savunma Teknolojileri’ne 2021 yılında yüzde 20’lik pay ile ortak olan, Letven Capital’in Genel Müdürü Kamil Kılıç, “Altınay Savunma Teknolojileri’nin teknoloji geliştirme gücüne, iş modeline ve halka arz sonrası elde edeceği kaynakla milli yatırım stratejisine daha güçlü devam edeceğine çok inanıyoruz.” dedi.

1000 KİŞİLİK AR-GE MERKEZİ PLANLANIYOR

Yapılacak yatırımlar sonucunda faaliyete geçecek tesis, Türkiye’nin savunma sanayisine ve ulusal güvenliğe katkı sağlayacak. Bu stratejik adım, Altınay Savunma Teknolojileri’nin sadece ulusal değil, aynı zamanda uluslararası alanda da etkin bir rol oynamasına olanak tanıyacak. Kurulması planlanan 1.000 kişilik Ar-Ge merkezi ise şirketin inovasyon ve teknoloji alanındaki sektördeki önde gelen konumunu pekiştirecek. Aynı zamanda Türkiye’yi bu alanda dünya sahnesinde daha görünür kılmayı da sağlayacak.

KARA-DENİZ-HAVA PLATFORMLARINA ANAHTAR TESLİM ÇÖZÜM

Kara, deniz ve hava platformlarına yönelik anahtar teslim çözümleriyle, teknolojik ürünleri ve kritik alt sistemleri ile iç pazarda olduğu gibi uluslararası pazarda da yer alan şirket, sahip olduğu teknolojileri, üretim kabiliyetlerini ve imkanlarını geliştirme yolunda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

ALTINAY SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ

Çeyrek asrı aşan mühendislik kabiliyetleriyle savunma teknolojilerine yönelik proje ve ürünler geliştiren Altınay Savunma Teknolojileri, 2014 yılında Altınay Teknoloji Grubu bünyesinde kuruldu. ‘Geleceği tasarlayacak’ projelere imza atan şirket, Hareket Kontrol Sistemleri, İnsansız Sistemler, Deniz Sistemleri, Silah Sistemleri, Mühimmat İmha ve Kritik Üretim Sistemleri alanlarında yurt içi ve yurt dışındaki kamu, özel sektör paydaşlarına ürün ve teknolojiler sunarak, kritik projelerin de yükleniciliğini üstlenmektedir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x