İsrail’le Hamas’ın esir takası anlaşması ile çatışmalara 4 gün ara verilmesi öngörülüyor

AA

İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana yoğun saldırı altında tuttuğu Şeridi’nde öldürülen Filistinlilerin sayısı 5 bin 840’ı çocuk, 3 bin 920’si kadın olmak üzere 14 bin 828’e yükseldi.

Gazze Şeridi’nde Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunduğunu belirten İsrail, Hamas ile yapılması beklenen esir takası anlaşmasını kabul etti.

Çatışmalara 4 gün ara verilmesi öngörülüyor

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada esir takası anlaşmasını ele almak üzere Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğünde toplanan hükümet kabinesinin onayladığı karar duyuruldu.

Hükümetin bu gece Gazze’deki İsrailli esirlerin tümünün geri getirilmesi hedefinin ilk aşamasını onayladığı belirtilen açıklamada, “Buna göre kadın ve çocuklardan oluşan en az 50 rehinenin 4 günlük sürede serbest bırakılması ve bu süre zarfında çatışmalara ara verilmesi öngörülüyor” ifadesi kullanıldı.

Serbest bırakılan her 10 esir için çatışmalara bir gün daha ara verilecek

Ayrıca her 10 esirin serbest bırakılmasının çatışmalara ek bir gün daha ara verilmesini sağlayacağı da belirtildi.

İsrail hükümeti ve ordusunun ‘tüm esirlerin geri getirilmesi, Hamas’ın tasfiyesinin tamamlanması ve Gazze Şeridi’nden İsrail’e yeni bir tehdit gelmemesini sağlamak için savaşı sürdüreceği’ vurgulandı.

İsrail hükümetinin açıklamasında bırakılacak İsrailli esirlere karşı kaç Filistinli mahkumun serbest bırakılacağına ve Gazze’ye insani yardımların girişine dair bir bilgi paylaşılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x