Vatandaş Ne Yapsın! Merkez Bankası Başkanı Yüksek Kiralar Sebebiyle Annesinin Yanına Yerleşmiş

Altı ay önce ABD’den gelerek Merkez Bankası’nın başına geçen Hafize Gaye Erkan, yüksek kiralar sebebiyle istediği gibi ev bulamadığını ve ailesinin yanına yerleştiğini açıkladı. Erkan, enflasyonda tek haneli rakam için ise 2026 yılını gösterdi.

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde yüksek kira sorunu vatandaşın bir numaralı gündem maddelerinden biri. Kiralardaki hızlı artış inanılmaz boyutlara gelirken, devlet de serbest piyasaya müdahale ederek yüzde 25 sınırını getirmiş.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Hürriyet’ten Ahmet Hakan açıklamalarda bulundu ve yüksek kira sorunundan kendisinin de etkilendiğini söyledi.

“Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı” diyen Erkan; “Ev ve gıda çok önemli. Sağlık konusunu devletimiz çok oldu çözeli. İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Ahmet Hakan’ın, Hafize Gaye Erkan röportajının tamamı için tıklayınız…

Uzun süren ABD yaşamı sonrasında Mehmet Şimşek’in bakan olmasıyla yeniden Türkiye’ye dönen ve Merkez Bankası’nın başına geçen Hafize Gaye Erkan’ın ek ödemeler hariç brüt maaşı 161 bin lirayı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x