İngiltere ile ticarete yeni fırsat kapıları

MİTHAT YURDAKUL- Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere ile serbest ticaret anlaşmasını (STA) yenileme süreci başlıyor. İngiltere’yle, teknoloji ve dijital sektörleri içeren kapsamlı bir anlaşma yapılması, başta tarım olmak üzere bu ülkeden Türkiye’ye sağlanan muafiyetlerin genişletilmesi bekleniyor. İki ülke arasındaki yeni ticaret anlaşmasının, Vodafone gibi Türkiye’de yatırım yapan İngiliz şirketlere daha büyük imkanlar sağlaması bekleniyor.

İngiltere (Birleşik Krallık) ile Türkiye yeni, modern bir STA için önümüzdeki aylarda masaya oturmaya hazırlanıyor. İngiltere, STA müzakereleri için iş dünyasına yönelik “görüş çağrısı” başlattı. Bu kapsamda İngiliz şirketleri, kendi önceliklerini de gözeterek müzakere hedeflerini şekillendirecek. Mevcut İngiltere-Türkiye STA’sı, 1990’ların eski düzenlemelerine dayalı olarak sadece mal ticaretini kapsarken İngiltere, teknoloji ve dijital sektörleri de içeren güncellenmiş bir anlaşma müzakeresi yapmayı hedefliyor. 2024 başına kadar STA için hazırlık süreci yürütecek olan İngiltere, Türkiye’deki teknoloji, imalat, taşımacılık ve altyapı sektörlerini fırsat olarak görüyor.

Vodafone örneği

İki ülke arasındaki yeni ticaret anlaşmasının, Vodafone gibi Türkiye’ye yatırım yapmış İngiliz şirketler için daha büyük olanaklar yaratmasına imkan sağlayacağı değerlendiriliyor.

Bankacılık, inşaat, sağlık turizmi

İngiltere ve Türkiye arasındaki ticaret, 2023 Haziran ayına kadar olan 12 ayda 26 milyar sterline ulaşmıştı. Türkiye, İngiltere’nin en önemli 20 ticaret partnerinden birisi olarak yer alırken, 2022’de 8 binden fazla İngiliz şirket Türkiye’ye mal ihraç etti. İngiltere’nin Türkiye’ye hizmet ihracatı da geçen yıl taşımacılık, bankacılık, mimarlık ve denetim gibi ana sektörlerde yüzde 54 artarak 2.1 milyar sterline ulaştı. Özellikle hizmetler ve dijital ticaret için modern hükümler içeren yeni bir STA’nın, bu potansiyeli artırabileceği, İngiliz şirketleri için fırsat yaratabileceği ve diğer ülkelerin şirketleri karşısında rekabet avantajı sağlayabileceği dile getiriliyor. İki ülke arasındaki STA revizyonunun, Türkiye için de tarım, inşaat ve sağlık turizmi alanlarında ajantaj sağlaması, İngiltere’nin üretimdeki gücünün iki ülke arasındaki sanayi işbirliklerine de altyapı hazırlaması bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x