Kuşku Dolu İddia! Hisse Senedi Düşüşü Arkasında Ne Var?

Son haftalarda hisse senedi fiyatlarında yaşanan belirgin düşüşü değerlendiren Alaattin Aktaş, ekonomik etkenlere odaklanıyor.

Faiz artışının, tasarruf sahiplerini borsadan mevduata yönlendirdiğini söyleyen Aktaş, küçük tasarruf sahiplerinin dalgalanmalarda satışa yönelmesinin sıkça yaşandığını belirtiyor. Ancak, borsayı etkileyecek büyüklükte portföye sahip olmadıklarını da ekliyor.

Aktaş, giderek artan bir iddiayı gündeme getiriyor: “Acaba hisse senedi fiyatlarının düşürülmesi, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek ve döviz getirmelerini teşvik etmek amacını taşıyor mu?”

Bu iddianın kaynağını Varlık Fonu’na bağlayan Aktaş, ancak bu konuda doğrulama şansı olmadığını belirtiyor. Aktaş, eğer böyle bir operasyon varsa, Varlık Fonu’nun bu durumu açıklamayacağını düşünüyor.

Özellikle küçük tasarruf sahiplerinin hisse senedi kayıplarıyla boğuştuğu bir dönemde, kimse bu düşüşü kendi eylemleri olarak itiraf etmez, diyor Aktaş.

Aktaş kaleme aldığı yazıda “Acaba yabancı yatırımcının Türkiye’ye yönelmesini ve döviz getirmesini sağlamak amacıyla borsada fiyatlar alım için cazip hale getirilmeye mi çalışılıyor?” şeklinde dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x