Müzeden çalıp internette sattılar

İngiltere’nin Londra kentinde bulunan ve dünyanın en önemli müzesi olarak kabul edilen British Museum’dan çalınan yaklaşın 2 bin kadar eserle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Müze yönetimi tarafından yapılan açıklamada, yürütülen inceleme sonucunda, çoğu antik Yunan ve Antik Roma koleksiyonlarından, kataloglanmamış mücevher ve takılardan oluşan yaklaşık 2 bin objenin çalındığı ya da hasar gördüğü sonucuna varıldı.

BBC’de yer alan habere göre, British Museum Mütevelli Heyeti Başkanı George Osborne yaptığı açıklamada, hırsızlıklarla ilgili şüphelendikleri bir personelin ise kendileriyle iş birliği yapmayı reddettiğini söyledi. Bu kişinin işten çıkarıldığını ifade eden Osborne, olayın aydınlatılması için sorumlu olduğu düşünülen personelin neyi amaçladığını öğrenmeye çalıştıklarını ancak buna bir yanıt alamadıklarını söyledi.

BAZI ESERLER DÜNYACA ÜNLÜ İNTERNET SİTESİNDE SATILDI

Yürütülen soruşturmada, müzeden çalınan eserlerin sanal müzayede sitesi eBay’de satıldığı da ortaya çıktı. Devam eden adli soruşturma nedeniyle çalıntı eserlerle yapılan ticaretin boyutu açıklanmasa da, BBC’nin bildirdiğine göre şüphelinin eBay’deki satıştan 100 bin sterlin (116 bin euro) elde ettiği tahmin ediliyor.

British Museum’a ait eserleri eBay’de keşfeden ve iki yıl önce müze yönetimini uyaran bir antikacı, eserlerin ortalama 50 sterlinden (50 euro) alıcı bulduğunu ifade etti.

Hırsızlık olayının Ağustos ayında ortaya çıkması üzerine, 2016 yılından bu yana görevde bulunan müze müdürü Hartwig Fischer istifa etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x