Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis’ten ortak açıklama

Atina’da bulunmakta memnun olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bir dahaki toplantı için bu kadar ara vermeyeceğiz. Yılda en az 1 kez bu buluşturmayı gerçekleştirmenin her iki ülke için de hayırlı olacağını düşünüyorum.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; İyi komşuluk ve dostluk bildirgesi imzaladık. Ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkarılmasında mutabık kaldık. Gerek turizm, gerek kültürel arasında ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz.

Miçotakis açıklamasında Türkiye-Yunanistan arasındaki ilişkilerin yeniden canlandırılmasına karar verildiğini belirtti.

Miçotakis sözlerini şöyle sürdürdü; Önceki görüşmelerimizde atacağımız adımlar konusunu konuştuk. Ekonomi, ufak ölçekli birimler ve ikili ticaretin artırılması hedefini konuştuk. Göç konusunda da çok önemli bir sonuç elde ettik. Polis ve sahil güvenliğinin iş birliği sayesinde gelişen bu ilişkiler gelecekte daha da ilerleyecektir.

Yunanistan’ın Türkiye’yi AB sürecinde sağlayacağı destek konusunu da ele aldık.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN YUNAN ADALARINA VİZESİZ SEYAHAT DÖNEMİ

Vize meselesinde de daha yakın bir iş birliği konusunu ele aldık. Vize meselesinde Türk öğrenciler ve Avrupalı öğrenciler arasında muaf meselesini de ele aldık. 10 Yunan adasında Türk vatandaşlarının 7 gün vizesiz seyahat etmesi konusunda karar olarak ele aldık. Zaman uygun olduğunda kıta sahanlığı ve deniz sahası meselelerini de konuşmaya hazır olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x