Türklerin Sepetindeki Bu Altcoin Fırladı! Arka Planda Ne Var?

Popüler metaverse coin’i Axie Infinity (AXS) bir anda dikey bir çıkış yaptı. Türk kripto yatırımcılarının da ilgi duyduğu altcoin yüzde 20’den fazla yükselerek keskin bir artış yaşadı.

Popüler altcoin keskin bir artışa tanık oldu!

Fiyatlar hızla yükselirken, AXS uzun bir yukarı yönlü fitile sahip büyük bir günlük yeşil mum çubuğu oluşturdu. AXS bir saat içinde 4,22 dolardan 5,15 dolara yükselerek, yaklaşık %22 değer kazandı. Altcoin, bu yazı sırasında, kazançların bir kısmını geri verdi. Bununla birlikte AXS önceki 24 saat içinde hala %11,29 artışla 4,76 dolardan işlem görüyordu.

AXS, 11 Eylül’de, en son Haziran 2021’de gördüğü en düşük seviyelere geriledi. Bu süreçte, 4,059 dolara kadar geriledi. Günlük RSI değeri 30’un altına inerek 21’e ulaştığında, AXS aşırı satım koşullarını teyit ederek bir geri dönüşü tetikledi. Oyun tokenı, başlatılan toparlanmayla konsolide oldu. Bunun ardından art arda iki gün boyunca yükseldi. Ralli, dünkü işlem seansında 5,15 dolarlık yüksek seviyelere keskin bir artışla hızlandı.

Yükselişin arka planında ne var?

AXS’in resmi hesabına baktığımızda, fiyat artışını gerektirecek boyutta büyük bir duyuru veya yükseltme bulunmuyor. Bu yüzden, altcoin fiyatındaki yükselişin kesin nedeni henüz net değil. Ancak analistlere göre, bu haliyle, yükseliş teknik olarak destekleniyor. Ayrıca, fiyat artışının en olası açıklamasının beklenmedik bir ‘short squeeze’ olması mümkün. Bu, temelde yatan esaslardan ziyade aşırı açığa satış nedeniyle fiyatta hızlı bir artış anlamına geliyor.

Bu durum, sürpriz hareketin önemli miktarda short likidasyona yol açmasından da anlaşılabilir. Keskin yükselişin olduğu son dört saat içinde 1,41 milyon dolar değerinde Axie Infinity likide oldu. Bunun 798.420 dolarlık büyük kısmını short pozisyonlar oluşturdu. Ani fiyat hareketi, traderların kazançları yakalamak için piyasaya atlamasıyla işlem hacimlerinde de büyük bir artışı tetikledi. Bu süreçte, 24 saatlik AXS işlem hacmi %343 artarak 100 milyon doların üzerinde işlem gördü.

Axie Infinity kullanıcıları düşüyor

Axie Infinity, Blockchain oyun endüstrisinin dünyadaki en büyük oyuncularından biri. Geliştiriciler, insanların oyun oynayabileceği ve ardından Smooth Love Potion (SLP) coin aracılığıyla ödüller kazanabileceği bir platform yarattı. Altcoin, zirvedeyken hem eğlence hem de para için oynayan yüz binlerce kullanıcıya sahipti. Ancak son zamanlarda, bu oyunlara olan talep azaldıkça platform binlerce kullanıcı kaybetti.

DappRadar’ın verileri, Axie Infinity’deki Benzersiz Aktif Cüzdan (UAW) sayısının son 30 günde %10’dan fazla düşerek 76,6 bine gerilediğini gösteriyor. Akıllı sözleşmesine gelen fonların hacmi %34 oranında düşerek 22,36 milyon dolara geriledi. Sonuç olarak, ağda kalan bakiye 550 milyon doların üzerinde seyrediyor. Axie Infinity’nin kullanıcı metrikleri Decentraland ve Sandbox gibi diğer popüler metaverse platformlarınkinden çok daha yüksek. Bu platformların her ay 4.000’den az tekil kullanıcısı var.

Axie Infinity fiyatının neden sıçradığı belli değil. Muhtemel bir neden, kriptonun diğer dijital para birimleriyle senkronize olarak sıçraması. Bitcoin 26.700 doların üzerine çıkarken Ethereum 1.635 dolara yükseldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, toplamda, tüm kripto piyasa değeri 1,06 trilyon doların üzerine çıktı. Çoğu durumda, Axie Infiny gibi altcoin’ler Bitcoin iyi gittiğinde yükselme eğilimindedir. Bir diğer olası neden de UAW’nin son 24 saat içinde %77 artışla 24,3 bine yükselmiş olması. Aynı dönemdeki işlemler %84 artışla 49 bine yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x